moczenie

ważny problem w świecie dziecka

Serwis przygotowany przy współpracy ze specjalistami
z Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej i Polskiego Towarzystwa Urologii Dziecięcej.

Informacja dla dzieci i nastolatków

(opracował dr n.med. Michał Maternik)

Co to jest moczenie nocne?rozwiń

Moczenie nocne jest to problem polegający na tym, że Twój pęcherz opróżnia się w nocy kiedy śpisz. Nie jest to Twoja wina, ani lenistwo, ponieważ po prostu nie budzisz się, gdy twój pęcherz jest pełen.
Problem ten ma dużo dzieci i młodzieży w Polsce jak i na całym świecie. W każdej klasie jest od jednego do trojga dzieci, które moczą się w nocy.
Samemu bardzo trudno poradzić sobie z tym problemem, ale możesz poprosić rodziców, żeby poszli z Tobą do doktora, który na pewno Ci pomoże.

Dlaczego się moczę?rozwiń

Są różne wytłumaczenia dlaczego niektóre dzieci i młodzież np. Ty moczą się w nocy. Niektóre dzieci produkują za dużo moczu w nocy a ich pęcherz go nie mieści, inne mają za mały pęcherz moczowy i to powoduje, że się moczą. Jeszcze inne śpią bardzo głęboko i nie „słyszą” jak ich pęcherz woła: „Chcę siusiu” i budzą się mokre. Często zdarza się, że mama, albo tata jak byli dziećmi moczyli się w nocy i tę cechę odziedziczyliście po nich, tak samo jak kolor oczu, czy włosów. Moczenie nie jest objawem schorzeń psychicznych jak sądzi wielu ludzi, a wynikiem nieprawidłowej pracy układu hormonalnego lub pęcherza moczowego.

Co mogę zrobić, żeby pozbyć się problemu?rozwiń

Pierwszą rzeczą jaką trzeba zrobić to spotkać się z doktorem i powiedzieć mu o Twoim problemie. Na spotkanie pójdziesz z rodzicami. Doktor będzie zadawał różne pytania na temat Twojego problemu np. jak często zdarza Ci się zmoczyć łóżko, ile pijesz dziennie, czy masz suche majtki w ciągu dnia i jeszcze wiele innych pytań. Potem doktor zbada Cię i powie co dalej Ty i Twoi rodzice macie robić.
Jest kilka sposobów leczenia tego schorzenia, ale jak zapewne się domyślasz najpierw należy dowiedzieć się gdzie tkwi problem.
Pamiętaj nie jesteś sam ze swoim problemem i można Ci pomóc.